ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

تعداد بازدید : ۸۵۳
کد خبر: ۲۵۲۷۵
تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
سخنگوی ستاد امر به معروف:
حجت الاسلام خانمحمدی گفت: طرح جامع حجاب و عفاف ستاد امر به معروف و نهی از منکر می تواند پایانی بر تنش ها و دوقطبی ها باشد. در این طرح جامع مردم مقابل هم قرار نمی گیرند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، حجاب و عفاف امروز در راس نشانه گیری ضد انقلاب ها و معاندین قرار دارد و پایگاه ها و کارتر های خبری مختلفی وقت، سرمایه و نیروی هنگفتی را در این راستا هزینه می کنند. اقدامات داخلی جهت مقابله با این هجمه دشمن به عفاف و حجاب واکنش های متفاوتی را در لایه های مختلف مردم در بر داشته است. چند صدایی و عدم پاسخگویی یک دستگاه واحد در این فضا کاملا مشهود است. اقدامات مدون و مقابله با دشمنانی که حجاب و بنیان خانواده را هدف گرفته اند مطالبه ی مردم از دستگاه ها است. حجت الاسلام سید علی خانمحمدی سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در گفتگو با روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر پیرامون فضای عفاف و حجاب در جامعه با توجه به حواشی در فضای مجازی و رسانه ها به سوالات خبرنگار ما پاسخ داد. آنچه که در ادامه می خوانید نتیجه مصاحبه تفصیلی ما با سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر است:


نظر شما به عنوان سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مورد حاشیه های پیش آمده در خصوص "گشت ارشاد" و برخورد مامورین انتظامی با مردم ، چیست؟

 در حال حاضر باید این را تصریح کرد که در قانون کشف حجاب به عنوان جرم تلقی شده و مجموعه انتظامی باید با کشف حجاب به عنوان جرم برخورد کند. نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که کسی قانون شکنی انجام بدهد و ضابطین قضایی وظیفه خود را انجام ندهند و نسبت به آن بی تفاوت باشند. ما معتقدیم که حتماً اقدامات اجرایی نیاز است.

در بحث بدحجابی و شل حجابی ها موارد فرهنگی و اقدامات متعددی نیاز است اما در مسئله کشف حجاب حتماً باید قانون ورود کند و ضابطین قضایی بر اساس قانون، جرم کشف حجاب را پیگیری کنند. مجموعه فراجا و نیروی انتظامی کشور اقدامات و تلاش های شبانه روزی گسترده‌ای را انجام می دهند که قابل تقدیر است و باید از اقدامات و تلاش های آنها در راستای اقدامات امنیتی و هنجار های اجتماعی تشکر کرد.

در مواجهه با جریان گشت ارشاد چند نکته وجود دارد. نیروهای این کار حتما باید آموزش‌های لازم را دیده باشند و با انواع تذکر، مقابله، دستگیری آشنا باشند و آموزش های لازم را دیده باشند. دشمن آماده موج سواری در حوزه طرح حجاب است و در چند ماه اخیر دشمن به شدت تمرکزش را در حوزه عفاف و حجاب گذاشته و از این جریانات استفاده می‌کند و منتظر چنین مواقعی است که خطایی شکل بگیرد تا بتواند موج سواری کند.

 

راهکار شما برای کاهش تنش ها در حوزه عفاف و حجاب چیست؟ آیا ستاد امر به معروف و نهی از منکر برنامه ای برای ورود به این حوزه دارد؟

طرح جامع حجاب و عفاف ستاد امر به معروف و نهی از منکر می تواند پایانی بر این نوع تنش ها و دوقطبی ها باشد. در این طرح جامع، مردم مقابل هم قرار نمی گیرند، طرح جامع حجاب و عفاف ستاد امر به معروف و نهی از منکر بدون حاشیه، برخورد تنش زا و به دور از دوقطبی سازی که جریان های ضد انقلاب از آن استفاده کنند، می تواند مسئله حجاب و عفاف را در جامعه ما حل کند.

از مسئولین و دستگاه‌های مختلف می خواهیم که به این طرح بپردازند. اجرای این طرح در حوزه دستگاهها بسیار مهم است و ما اگر بخواهیم اجتماع را اصلاح کنیم باید از دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی آغاز کنیم. اگر بخواهیم اعتماد عمومی و ملی را برگردانیم باید از دستگاه ها شروع کنیم. در هر دستگاه مدیر دستگاه باید نسبت به کارمندان موظف باشد. مدیر هر دستگاه همانطور که نسبت به خدمات و کارایی آنها موظف است، باید نسبت به مسائل اجتماعی و فرهنگی کارمندان و پوشش کارمندان موظف باشد. این طرح در دستگاه‌های حاکمیتی و همچنین در حوزه های فرهنگی-رسانه ای و سینما و افراد مرتبط با آن بسیار مهم است. به عنوان مثال وزارت ارشاد باید به عنوان مسئول حجاب و پوشش بازیگران سینما و تلویزیون معرفی شود. در گشت ارشاد باید به سلبریتی ها و سلبریتی نما ها نیز پرداخته شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستگاهیست که باید مسئول حجاب این افراد باشد، چراکه این افراد به دلیل مطرح شدن در تریبون هایی مثل تلویزیون، سینما، تئاتر و رسانه های اجتماعی ممکن است سبب بد حجابی، اشاعه بدحجابی و یا بی حجابی در جامعه شوند. ممکن است برخی از سلبریتی ها باعث اشاعه جرم بی حجابی شوند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به این زمینه ورود جدی داشته باشد. خطر "مسیح علینژادیسم" در کمین است و باید رفتار سلبریتی ها و سلبریتی نماهایی که منافع ملی و فرهنگ اسلامی را رعایت نمی کنند، رصد کرد. گشت ارشاد باید از مردم به سراغ مسئولین و علی الخصوص مسئولین وزارت ارشاد برود.


در مجموعه های اصناف نیز مشکلاتی وجود دارد که در این طرح جامع به اصناف نیز پرداخته شده است. اگر همه این مباحث اصلاح شوند در سطح اجتماع اصلاً دودستگی نخواهیم داشت. اگر امروز ما مسئله کشف حجاب را جرم می دانیم حتماً باید نسبت به آن جرایمی در نظر گرفته شود. اینکه در حوزه کشف حجاب فقط بر فرهنگ سازی تاکید کنیم اشتباه است و حتماً باید کار اجرایی در این مقوله در نظر گرفته شود. در حوزه امنیت اجتماعی، امنیت اخلاقی و هنجارهای فرهنگی حتماً باید در کنار فرهنگ سازی و اقدامات فرهنگی کار اجرائی نیز تعریف شود. تاکید می کنیم که طرح جامع عفاف و حجاب ستاد امر به معروف و نهی از منکر را یک طرح بسیار خوب می دانیم که می تواند به این حاشیه‌ها پایان دهد. برای آنکه کشور ما بتواند در حوزه حجاب یک حرف را بزند و همه مجموعه ها پای کار بیایند و در پایان همان خروجی مطلوب و لازم را بگیرند طرح عفاف و حجاب را با طرح گشت ارشاد مسئولین پیگیری خواهیم کرد.


لطفا از اهمیت و چگونگی ساز و کار "طرح جامع ستاد امر به معروف و نهی از منکر" برایمان بفرمائید.


معتقدیم در حوزه عفاف و حجاب مسئولین باید پاسخگو باشند. تاکید کردیم که جریانات سازمان یافته در حوزه عفاف و حجاب ورود پیدا کرده اند و امروز یک نمونه اش را در همان جریان اتوبوس می بینیم که چگونه این جریان ها از عواطف و احساسات مردم استفاده می کنند تا بتوانند مسئله حجاب را در جامعه طوری وانمود کنند که این مسئله باعث تنش و دوقطبی بین مردم شده است. مطالبه مردم بسیار مهم است و در همین روزهای اخیر بسیاری از این رفتارها ناراحت شدند. بدنه مردم آماده اند و توقع دارند امنیت اجتماعی ایجاد شود. آحاد مردم بحث خانواده را مطالبه می کنند و بسیاری از این نوع سبک پوششی که در اجتماع ما رخ می‌دهد نگرانند. مسئله فقط به شال و روسری ختم نمی شود و حتماً به برهنگی و بحث همجنس گرایی کشیده می شود همانطور که در کشورهای دیگر و در کشور مکزیک موارد این چنینی توسط برخی پیاده شد.

 

نقش بنیان خانواده در این طرح چه جایگاهی دارد و آیا این طرح مردم پایه است یا خیر؟

مسئله حجاب برای ما مهم است و مطمئنا بنیان خانواده یکی از بحث های جدی ما است. این موج سازمان یافته به راه افتاده توسط دشمنان در جهت کشف حجاب، هویت ایرانی اسلامی ما را مورد هجمه قرار داده است. سبک زندگی و هویت اسلامی به عنوان یک حریم بسیار مهم برای ما اهمیت دارد و اگر کسی بخواهد به آن هجمه وارد کند، حتماً منکر است و باید با آن مقابله شود.

طرح جامع حجاب و عفاف به وزاتخانه‌ها، دستگاه ها، ادارات،اساتید، حوزه های علمیه و مدارس فرستاده شده و ما آمادگی را داریم که این طرح را ایجاد کنیم. با این طرح تنش ها، اختلافات و حاشیه ها را کنار می زنیم و می توانیم حوزه عفاف و حجاب که هویت ایرانی ما را تعریف می کند را پیگیری کنیم.

یک مجموعه باید در حوزه عفاف و حجاب به صورت جامع پاسخگو باشد و ستاد امر به معروف و نهی از منکر این آمادگی را دارد که با این طرح که به صورت برنامه ریزی شده و کار مطالعاتی که روی آن انجام شده است در حوزه عفاف و حجاب در سطح اجتماع پاسخگو باشد.

دشمن بحث حجاب را با دوقطبی سازی پیش می برد و می خواهد با این شلوغ‌کاری ها مسئله کشف حجاب را در جامعه نهادینه کند. بر همین اساس ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر در راستای وظایف قانونی خود پای کار آمده است و با یک برنامه مدون، به دور از احساسات و هیجان مسئله عفاف و حجاب را پیگیری می نماید. این طرح ان شا الله می تواند یک طرح بسیار خوب در حفظ بنیان خانواده و حریم خانواده باشد وامنیت اجتماعی را که مورد نظر آحاد مردم است را تامین کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.